
Fölin vesibussiliikenne käynnistyy lauantaina 9.5.
uutiset
|
Uudistukset
|
Vesibussi
|
08.05.2026
Fölin suosittu vesibussiliikenne käynnistyy jälleen lauantaina 9. toukokuuta ja tuo tutut kaksi vesibussia m/s Jaarlin ja m/s Ruissalon vesille koko kesän ajaksi. Vesibussit liikennöivät päivittäin 9.5. - 30.8.2026 ja sen jälkeen vielä syyskuun kolmena viikonloppuna lauantaisin ja sunnuntaisin 5.–6.9., 12.–13.9. ja 19.–20.9.2026.
Vesibussit m/s Jaarli ja m/s Ruissalo kulkevat Martinsillan pielestä (Itäisen Rantakadun puolelta) Ruissalon telakalle ja Kansanpuistoon sekä Hirvensalon Pikisaareen. Matkalla pysähdytään myös Forum Marinumin pysäkillä.
Huom! Lauantaina 9.5. vesibussit eivät poikkeuksellisesti pysähdy Hirvensalon Pikisaaren pysäkillä, veneiden vesillelaskun vuoksi. Sunnuntaista 10.5. alkaen kuljetaan myös Pikisaareen normaalisti.
Vesibussimatka maksetaan kuten Fölin bussiliikenteessä: matkakortilla, pankkikortin lähimaksulla, mobiililipulla tai käteisellä. Pankkikortin lähimaksulla lipun hinta on aikuiselta 3,15 euroa, alle 15-vuotiaalta lapselta 1,55 euroa. Lähimaksulla voi myös maksaa koko seurueen matkat. Käteisellä ostetun lipun hinta aikuiselta on 4,50 euroa ja lapselta 2 euroa.
Tutustu vesibusseihimme
- MS/Ruissalo
Pienempään alukseen mahtuu 75 matkustajaa. Aluksessa on viihtyisä puukansi, jossa on osittain katetut matkustajatilat. Pienestä kahvilasta saat ostettua matkaevästä korttimaksulla.
- MS/Jaarli
Suurempaan alukseen mahtuu kerrallaan 95 matkustajaa. Jaarlista löydät suuremmat sisätilat sekä aurinkokannen, jonka markiisi suojaa matkustajia myös sateen sattuessa. Alukselta löytyy pieni kahvila sekä wc.
Lue lisää vesibussiliikenteestä
Katso vesibussin aikataulut ja lue lisää: föli.fi/vesibussi (Avautuu uudessa välilehdessä)