
“Minulle tulee hyvä mieli aina, kun voin auttaa asiakasta”
uutiset
|
Osallistu ja vaikuta
|
Uudistukset
|
28.10.2024
Ermal nauttii bussinkuljettajan työssä itsenäisyydestä ja kohtaamisista asiakkaiden kanssa. – Kun asiakkaiden kanssa juttelee, työpäivät kuluvat nopeasti.
Ermal on ehtinyt tehdä kuljettajan töitä nyt vajaan vuoden ajan. Työ kiinnosti, koska koulutus oli suhteellisen lyhyt ja palkkaus hänen mielestään hyvä.
– Huomasin myös, että täällä Turun alueella tarvittiin paljon lisää kuljettajia, joten työmahdollisuudet näyttivät tosi hyviltä, Ermal sanoo.
Bussinkuljettajan työ on Ermalin ensimmäinen työpaikka Suomessa. Hän ei tiennyt etukäteen, millainen työkulttuuri Suomessa on ja miten kaikki asiat hoidetaan.
– Työkaverit neuvoivat ja auttoivat minua kaikessa. Kysyin aluksi tosi paljon neuvoja, koska halusin oppia kerralla hyvin. Jokainen oli valmis auttamaan, ja myös pomot ehtivät aina jutella, mikä oli todella mukavaa, Ermal sanoo.

Työ ja vapaa-aika tasapainossa
Ermal tykkää siitä, että joka päivä saa ajaa vähän eri vuoroja – se tekee työstä mielenkiintoista. Työpäivän ajan Ermal kuuntelee radiota, koska haluaa oppia paremmin suomea.
– Minusta tämä työ on helppoa ja mukavaa. Työharjoittelun pystyi aloittamaan nopeasti ja työvuorot saa sovitettua oman arjen mukaan. Työ ja oma elämä pysyy hyvin tasapainossa, Ermal kehuu.
Joskus työpäivät ovat pidempiä, joskus taas lyhyitä – viisi- tai kuusituntisia. Hän nauttii erityisesti kesällä aikaisin loppuvista työpäivistä, jolloin töiden jälkeen voi mennä vaikka perheen kanssa uimaan.
Kesällä asiakkaana on paljon turisteja, joita Ermal koko voivansa auttaa erityisen paljon. Hän neuvoo matkailijoita esimerkiksi lipun ostamisessa lähimaksukortilla ja monet olivat aivan vaikuttuneita ominaisuudesta.
– Tuntuu hyvältä, kun voi auttaa ihmisiä työpäivän aikana – neuvoa vaikka turistille jonkun osoitteen tai auttaa vanhempaa matkustajaa pääsemään kyytiin. Ja kun matkustajat huikkaavat kiitos kyydistä pois astuessaan, se on iso juttu minulle. Se tuntuu tosi hienolta, Ermal sanoo.
Tärkeintä turvallinen kyyti
Bussinkuljettajana Ermal sanoo, että hänen tärkein tehtävänsä on ajaa turvallisesti, jotta kaikki pääsevät hyvillä mielin sinne, minne ovat matkalla.
– Vaikka reitin varrelta tulisi paljon matkustajia ja aikataulu painaa päälle, minä pysyn rauhallisena. Tehtäväni on ottaa kaikki matkustajat kyytiin.
Jos työvuoro on stressaava – on kiire ja paljon matkustajia – Ermal miettii linjan päätepysäkillä, että nyt alkaa uusi vuoro.
– Jos on aikaa, kävelen vähän ja venyttelen. Kun sitten lähden taas ajamaan, se on uusi mahdollisuus onnistua, hän toteaa.
Katso Ermalin ajatuksia työstään videolta. (Avautuu uudessa välilehdessä)

Katso eteenpäin – tule Föliin kuljettajaksi
Kiinnostaako työ kuljettajana? Föli tarvitsee sinua – tarvitsemme vuoteen 2025 mennessä yli sata uutta kuljettajaa!
Lue lisää kuljettajan työstä, koulutuksista ja työnantajista osoitteesta föli.fi/kuljettajaksi. (Avautuu uudessa välilehdessä)